Krzysztof Krawczyk

PIĄTEK, 17 Maja, 20:15

Scena Główna, Stadion Syrenki

Krzysztof Krawczyk – wokalista, gitarzysta oraz kompozytor. Śpiewu uczył się w Średniej Szkole Muzycznej w Łodzi. Zadebiutował w 1963 roku w zespole Trubadurzy, z którym, w różnych składach personalnych, pracował do 1976 roku. Największe sukcesy odnieśli Trubadurzy w składzie: Ryszard Poznakowski, Krzysztof Krawczyk, Marian Lichtmann i Sławek Kowalewski. Ich największe przeboje to m.in. „Znamy się tylko z widzenia”, „Krajobrazy”, „Byłaś tu” czy „Kim jesteś”.

W 1974 roku zadebiutował solowo w Opolu, a już rok później otrzymał nagrodę w Kołobrzegu za piosenkę „Czym dla wojska jest piosenka”. Wtedy również nagrał przeboje takie jak „Rysunek na szkle” oraz „Parostatek”. W 1976 roku otrzymał trzy nagrody na Festiwalu w Sopocie: Dziennikarzy, Publiczności oraz Głosu Wybrzeża.

W 1980 wyjechał na tournee do Polonii Amerykańskiej. Przez 5 lat pozostał w USA, gdzie występował z amerykańskim zespołem towarzyszącym na płycie „Krystof Orchestra” w ekskluzywnych klubach na terenie całych Stanów, a szczególnie w Las Vegas. Powrócił tam również w latach 1990 – 1994 po ciężkim wypadku samochodowym w 1988 roku.

W 1994 powrócił do kraju nagrywając płytę „Gdy nam śpiewał Elvis Presley”, która osiągnęła nakład platynowy!

W 1998 odbył się wielki koncert telewizyjny „To co dał mi los” w reżyserii Elżbiety Skrętkowskiej z okazji 35-lecia kariery artystycznej Krzysztofa Krawczyka. W 2000 roku Krzysztof Krawczyk zaśpiewał przed Ojcem Świętym na Placu Św. Piotra podczas Pielgrzymki Narodowej. Według sondażu przeprowadzonego przez OBOP na początku XXI wieku Krzysztof Krawczyk był najpopularniejszym polskim piosenkarzem.

Płyta „Bo jesteś ty” nagrana z Andrzejem Smolikiem stała się platynową w 2002 roku. W następnych latach kariery Krzysztof Krawczyk otrzymał wiele nagród na Festiwalach muzycznych takich jak m.in. Super Jedynki w Opolu czy Top Trendy w Sopocie. Wiele jego płyt osiągnęło statusy złotych i platynowych, a każdy Polak zna jego twórczość!

W 2005 roku powrócił do komponowania i wraz z młodszymi twórcami, Robertem Kalickim i Wiesławem Wolnikiem, stworzył na płytę „Tacy Samotni” 7 kompozycji. Na płycie znalazła się także kompozycja Seweryna Krajewskiego. Płyta została nagrana z niezwykłą starannością i wielkim zaangażowaniem artystycznym i duchowym Krzysztofa. Jest ona artystycznym i ideowym podsumowaniem 60 lat życia i przeszło 40 lat działalności artystycznej. Krzysztof Krawczyk dedykuje ją wszystkim ludziom samotnym i zagubionym we współczesnym, gwarnym tłumie. Promowały płytę piosenki „Tylko Ty, Tylko Ja” oraz „To wszystko sprawił grzech”.

Menagerem osobistym Krzysztofa Krawczyka jest Andrzej Kosmala, z którym Artysta współpracuje już 34 lata!